с.Баня Лисовицька

(Проєкт с. Баня Лисовицька – ознайомитися)

Назву села виводять від «бані» — дерев’яне приміщення, де виварювали із солоної ропи кухонну сіль. Власник села Лисовичів пан Браницький в 1538 році отримав королівський дозвіл викопати криницю для добування солоної ропи. Перша письмова згадка про існування солеварної «бані» датується 1541 роком. Двічі на день виварювали по 18 бочок солі. В 1826 році ропа стала гіркою і виробництво солі припинили, а за місцевістю закріпилась назва «баня».

В 1850-х роках на честь сходження на австрійський престол 18 річного цісаря Франца-Йосифа І було закладено 18 унікальних дерев. В 1880 році дорогою до Борислава в міні-дендропарку зупинявся сам Франц-Йосиф І. Згодом дерева обнесли кованим ланцюгом. Станом на 2011 рік зберігся Дуб Франца Йосифа, дві липи та сосни Веймутова. Дуб оголошено ботанічною пам’яткою природи в 1984 році. У 2010 році Мінприроди України присвоїло дубу звання Національного дерева України.

На території села знаходиться:

  • Меморіальний комплекс історії Січового Стрілецтва –

Меморіальний цвинтар УСС. Це реальне поховання Українських Січових Стрільців часів Першої світової війни, які загинули протягом 30 травня-2 червня 1915 року в бою із російськими військами.

  • музей самодіяльного композитора і педагога Романа Савицького.

У селі є майстерня музичної родини Пуцентела — Putsentelas violin studio. Скрипковий майстер Мирослав Пуцентела працює тут разом із дружиною Наталією вже майже 35 років. Вони виготовляють скрипки, альти й віолончелі, поєднуючи знання та досвід італійських майстрів із власними нововведеннями. Сьогодні ж на скрипках українського майстра грають не лише юні лауреати, але й відомі світові виконавці:

Концертмейстер Лондона грає на нашій скрипці, концертмейстер Вашингтонського симфонічного оркестру. Музикантів, які грають на наших скрипках сьогодні є багато. Вони живуть в Японії, в Америці, в Бельгії, в Італії, в Швейцарії, в Німеччині, в Румунії.

14 жовтня 1990 р. віруючі УПЦ МП в дерев’яному пристосованому приміщені відкрили церкву Покрови Пресвятої Богородиці. 27 лютого 2019 року парафія приєдналася до ПЦУ.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.