с.Присліп, Межгірський р-н

Село розташоване у північно-східній частині Закарпаття. Воно компактно розмістилося між двома гірськими масивами — Вододільний хребет (на півночі) і Полонинський хребет (на півдні). Це захищає взимку від холодних вітрів і забезпечує прохолодне літо. Село лежить у верхів’ях річки Ріка.

Вперше село згадується в 1392 році. Згодом було підтверджено документально у XVII ст. 

У 1939 році угорські нацисти окупували весь район, у тому числі й Присліп. Життя селян було нестерпним. Військові власті відбирали від селян землю, знищували посіви, забирали худобу, а жителів виганяли з хат і вони змушені були ховатися в лісі.

Існують різні теорії походження Прислопа. За словами одного зі старожилів села, «чилядь прийшла сюд з Завіки, бо там бло дуже студино у зимі, а туй у ямі май тепло і звірь худобу так не міг май украсти. А бло туй ведмидів много та люди клали на них великі капкани — прислопи — від цього і назва. Тепир, де школу нову постройили, там я рубав дерево на сісю стару школу, бо там така хаща бла, що темнося у ній було. То бло ще при мадярах, а дале й при чехах».

Як свідчать старожили, перші люди поселилися в районі села на присілку Завийка. Назва цього присілка походить від того, що це було дуже давно, тобто через вік. Тут був збудований монастир і жили перші люди — монахи. Не менш цікава історія приселка Тітківці. Колись, у сиву давнину, втекла сім’я від панів, поселилися тут і жили. Так від слова «тікати» має свою назву приселок Тітківці. Отже, перше поселення починається із присілків. У самому теперішньому центрі села було лише стійбище. Часто на худобу нападали дикі звірі, ведмеді, вовки. Для того, щоб захищати худобу від звірів, пастухи змушені були класти сліпці. Саме від цього походить назва села Присліп — «присліплювати», тобто спіймати.

Джерело


 

Присліп згадується у 1392 році. Перша церква була малою дерев’яною спорудою, вкритою соломою. Теперішня велика церква св. Миколи Чудотворця, збудована із смерекових брусів, є одним із барокових шедеврів Верховини.. Більше інформації……..


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.